Yüzme Ne Kadar Kalori Yaktırır? Kilo Vermenize Yardımcı Olur mu? Düzenli Yüzmenin Faydaları

Hızlı Kalori Yakmak İçin İdeal Spor!

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Her insanın kalori alımı kendine özgüdür ve yaşına, cinsiyetine ve yaşam tarzına bağlıdır. Yüzme, kalori alımını etkileyebilecek popüler bir spordur. Bu makale tüm bu sorulara yanıt verecektir.

1 saat yüzmek kaç kalori

Yüzme kaç kalori yaktırır?

Yüzme hızlı bir şekilde yağ yakmanıza yardımcı olur. Yüzme dizler, sırt ve diğer hassas vücut bölgeleri için son derece güvenlidir. Her yaştan insan yüzebilir.

Öncelikle kalori tüketimini etkileyen faktörleri tartışalım. Bu soruyu yanıtlarken ortalama değerler esas alınacaktır. Kilolu olduğunuzda herhangi bir sporda daha fazla kalori yakarsınız. Yüzme, tüm sporlar gibi, büyük ölçüde metabolizmaya dayanan bir spordur. Bir kişinin metabolizmasını belirlemek zordur. Ortalama 70 kilogramın bir bireyin ağırlığı olduğu varsayımına dayanarak genellemeler yapabiliriz.

 • Bir saatte 59 kilogram ağırlığındaki bir kişi kaç kalori yakar sorusunun cevabı yüzme hızına bağlıdır.
 • Ortalama bir insan 70 kilogram ağırlığındaysa saatte yaklaşık 740 kalori yakabilir.
 • Eğer 70 kg ağırlığındaki bir kişinin yarım saatlik bir yüzme sırasında kaç kalori yakacağını soracak olursanız, cevabınız yüzme hızınıza bağlı olarak 240 ila 370 arasında değişebilir.

Kalori hesaplamak için aynı kriterleri kullanırsak, 500 metre veya bir km yüzmek için ne kadar kalori gerektiğini sorduğumuzda da benzer sonuçlar elde ederiz.

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade
 • Serbest stilde 500 metre yüzerken, 70 kg’lık bir yetişkin 300 ila 500 kalori yakacaktır.
 • 1 km boyunca yüzmek, ne kadar hızlı yüzdüğünüze bağlı olarak 500-700 kalori kaybetmenize neden olacaktır.

yüzmek kaç kalori

Yüzmek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir mi?

Yüzme, yağ kaybetmenin en iyi yoludur. Yüzme herkes için iyidir ve aynı anda birçok kası çalıştırır. Bu spor çok popülerdir. Bu sporun popülerliği nedeniyle temiz suya ve yüzme havuzlarına sahip alanlar bulmak zordur. Bu sporun popülerliği nedeniyle, artık rahat koşullara sahip birçok havuz var. Deniz veya olimpik havuzlar da dahil olmak üzere birçok seçenek vardır.

Suda yapılan egzersizler kilo vermenize yardımcı olacaktır. Artan direnci nedeniyle suda daha fazla çalışarak daha fazla kalori yakacaksınız.

Yüzerken ne kadar kalori yaktıklarını soran çoğu insan, yüzmeyi içeren bir egzersiz programı arıyor. Kilo kaybı sadece yüzmeyle sınırlı değildir. Düzenli diyet ve yüzme birlikte daha hızlı ve etkili bir şekilde kilo vermenize yardımcı olabilir.

Yüzme yoluyla kilo vermenin diğer yöntemlerinden de haberdar olmalısınız.

 • Örneğin yüzme 30 dakikadan az sürmemelidir. Kasların ve vücudun ısınması için zaman tanımak önemlidir.
 • Isınma her spor için gereklidir. Egzersizler yüzmeyi daha eğlenceli hale getirecektir. Kulaçlara yavaşça başlayın ve hızı hızla artırın.
 • Yüzerken olabildiğince çok farklı teknik kullanın. Tüm vücudunuzun farklı bölümlerini kullandığı için aynı sayıda kalori yakmanıza yardımcı olacaktır.
 • Çoğu uzman, kilo vermeye çalışıyorsanız haftada bir yüzmenin günlük yüzmeden daha etkili olduğu konusunda hemfikirdir. Dinlenme günü de içeren bir yüzme programı uygularsanız kilo vermeniz mümkündür.

yüzmenin faydaları

Yüzmenin bazı faydaları nelerdir?

 • Düzenli yüzmek kardiyovasküler sisteminize fayda sağlayabilir. Düzenli yüzenler koroner kalp hastalıklarına ve kalp krizlerine daha az yakalanırlar.
 • Yüzme, kaslarınızı ve iskelet yapınızı esnetmek için harika bir yoldur. “Yüzücü fiziği” eşit dağılmış kas ve yağ ile karakterize edilir.
 • Yüzme %85 daha az spor yaralanmasına neden olur. Doktorların eklem ve kas sorunları olan hastalara önerdiği tek spor yüzmedir.
 • Yüzme, kilosu veya yaşı ne olursa olsun herkesin keyif alabileceği bir spordur. Cinsiyet, yaş veya kiloya bakılmaksızın herkes yüzebilir.
 • Sinir sistemi yüzmeden fayda sağlar. Yüzmenin zihniniz üzerinde olumlu bir etkisi olabilir. Suda endorfin salgılayarak günlük stresten uzaklaşın.
 • Düzenli yüzenler içki ve sigarayı azaltır.
 • Yüzme sağlığı ve solunum hızını iyileştirir. Zamanla astımlı yüzücüler daha rahat nefes alabilir.
 • Dokular insüline daha duyarlı hale geldiğinde diyabet riski azalır.

yüzmek kilo verdirir mi

Yüzme için basit teknikler nelerdir?

 • Ücretsiz Kargo Avantajından Yar arlanın Yüzme, yüzmenin en hızlı yoludur. Sol ve sağ kol öne ve başın üzerine doğru uzatılır ve suyu yükseltir. Her iki ayak da suya girip çıkabilir.
 • Sırtüstü Sırtüstü yüzme, serbest stilin tam tersidir. Kollarınızı ve bacaklarınızı her zaman serbest stilin tersi yönde konumlandırmayı unutmamalısınız. Başınızı her zaman yüzeyin üzerinde tutarsanız nefes alma güçlüğü çekmezsiniz.
 • Kelebek Metodu Büyük miktarda enerji gerektiren bir metottur. Düzenli olarak yapıldığında hızlı bir şekilde kalori yaktırır. Kelebek yüzmede vücut sürekli hareket eder. Ayaklar yukarı ve aşağı doğru hareket eder ve birbirine yakın tutulur. Bu stilde bel çevresinde çok fazla hareket vardır.
 • Kurbağalama Yavaş yüzmeyi tercih eden kişiler için idealdir. Kurbağalara benzer bir yüzme tekniğidir. Kolların, bacakların ve sırtın yana doğru açıldığı bir yüzme tekniğidir. Kurbağalama, hem ellerin hem de ayakların dairesel hareketler yapmasını içeren bir su tekniğidir.

yüzmek kaç kalori

Sağlıklı yüzücüler için yüzme ipuçları

 • Yüzmeye gitmeye karar vermeden önce, deniz hakkında kapsamlı bir araştırma yapmak önemlidir. Derinliği ve sudaki canlıların tehlikeli olup olmadığını kontrol edin. Okyanus sularında yüzmeyi planlıyorsanız, mavi bayraklı plajları arayın. Bu plajlar kapsamlı testlerden geçirilmiş ve güvenli kabul edilmiştir.
 • Krampları önlemek için cankurtaranı olan plajları seçin. Tekneden çıkmak daha kolay olacaktır. Uyarı işaretleri olmayan sığ sularda yüzmek tehlikeli olabilir.
 • Dibi net olarak görülemeyen bulanık suya dalmaktan kaçının. Güneş ışığında bazı kayalar görünmez. Benzer olayların yaşanma ihtimalinin yüksek olduğu yerlerin yakınında yüzmeden önce önlem almanız önemlidir.
 • Yüzmek için en iyi yer, belirli bir derinliğe sahip bir yüzme havuzudur. Havuzun dezenfekte edildiğini doğrulayın. Hijyenik olmayan havuzlar vücudunuza zarar verebilir.
 • Sarhoşken yüzmek tavsiye edilmez. Alkol, gerginlik ve güven eksikliği nedeniyle kazalara neden olabilir.
yarım saat yüzmek kaç kalori

1 kilogramda kaç kalori vardır?

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade

Bir saat boyunca yürüyerek kaç kalori yakabilirim? Bu bana ne yapar? Avantajları nelerdir?

İp atlamak kaç kalori yaktırır? Kilo vermeye yardımcı olur mu? Ürün hangi kasları çalıştırır?

Bisiklete binmek kilo vermenize yardımcı olabilir mi? Hangi kaslar devreye girer?

Merdiven çıkmak kaç kalori yaktırır? Faydaları nelerdir? Kilo vermenize yardımcı olur mu?

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade

Instagram’da bize katılın ve 5 milyondan fazla kişiye katılın Youtube kanalımız Videolarınızı internette nerede bulabilirim?

850. 000 ‘den daha fazlasını alın En sevdiğiniz tarifleri her zaman yanınızda bulundurabilirsiniz. İndirmeler: 000.000’den fazla. Şimdi indirin.

Okuyucuların Dikkatine

Bu web sitesi kaloriler, besinler ve gıdalardaki kaloriler ile ilgili sorularınıza cevap vermektedir.
Her kategorideki kaloriler bilgilendirme amacıyla verilmiştir. Kategori başına kalori
her türlü yiyecek, içecek, yemek, tatlı & tuzlu
Atıştırmalık yiyeceklerin ağırlığı, boyutu ve miktarı.
Biraz kilo vermeye çalışıyorsanız, aşağıdaki kalori bilgileri ve beslenme verileri size yardımcı olabilir.
Ürünün kilo verme veya alma üzerindeki etkileri
Özel olarak derlenmiş menülere eşlik edecek tarifler. Makale
Bir yayın zaman içinde değerini ve geçerliliğini yitirebilir.
Bilimsel bir araç kullanarak beslenme ve kalori hesaplaması yapın.
Beslenme ve sağlığınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız bir beslenme uzmanına danışın.

Ayrıca Oku:

MARKABONUSGİRİS
5000TL
1000TL
3000TL
5050TL
3000TL
1500TL
4000TL
1000TL
1000TL
6500TL
1500TL
Nakit İade